LT | ENG

 


2014 liepos 04 Penktadienis

Giedrės Godienės fotografijų paroda "Stebuklų šalis - Peru"

2014 07 09 - 08 03

Liepos 10 d. kviečiame į susitikimą su parodos autore:

17 val. paskaita "Pacha Mama, stebuklinga Peru žemė"

18 val. parodos atidarymas

Paroda eksponuojama Panevėžio fotografijos galerijoje (Vasario 16-osios g. 11)

 

Pacha Mama, stebuklinga Peru žemė

Liepos 10 d. Panevėžio fotografijos galerijoje atidaroma Giedrės Godienės fotografijų paroda „Stebuklų šalis – Peru“. 17 val. vyks parodos autorės paskaita „Pacha Mama, stebuklinga Peru žemė“. 18 val. parodos atidarymas.

„Kečujų kalba „pacha“ reiškia erdvę, laiką, pasaulį, visą kosmosą. Tik vienas žodis! Tačiau toks talpus... Erdvės ir laiko vientisumo idėja, glaudus žmogaus ir gamtos tarpusavio ryšys – iki XVI a. gyvavusių senųjų Andų kultūrų pamatai. Lietuviškas „pacha“ atitikmuo turbūt būtų „kraštovaizdis“, į vieną visumą sujungiantis erdvę ir laiką, gamtą ir žmogų. Žmogaus ir vietovės ryšiai sudėtingi. Keičiame aplinką, keičiamės ir patys“, – sako Giedrė Godienė.

Parodos autorė Peru susidomėjo todėl, kad šis palyginti nedidelis Žemės plotas (vos <0,86% Žemės sausumos) yra stebuklingas dėl neįtikėtinos kraštovaizdžio įvairovės, kuriamos tiek gamtos, tiek kultūros darinių. Čia yra 84 iš 117 pasaulio gamtinių zonų, net 28 klimato tipai. Peru teritorijoje per paskutinius 5000 metų vystėsi daugiau nei 10 senovinių kultūrų, savitą klodą užliejo beveik 300 metų trukusi ispanų konkista. Čia gyvos etnografinės tradicijos, savo svarbą valstybėje atgavo senosios vertybės, kečujų ir aimarų kalbos, vis dar praktikuojami pirmykščiai tikėjimai.

Iki šiol Anduose giliai suvokiama ir garbinama „Pacha Mama“ – deivė Motina žemė. Ji gyvena kalnuose, valdo visa ko vaisingumą. Jos simbolis – spiralė – tai Nazca linijos, daugybės senovinių ir dabartinių juvelyrinių dirbinių motyvas, inkų žemdirbystės laboratorijų elementas, šiuolaikinis Peru prekės ženklas, dabartiniams žmonėms reiškiantis vystymąsi.

„Ne veltui iki šiol dedamos aukos Pacha Mamai, visiems svarbu su ja sutarti. Deivės prisilietimas lemia darną, gerovę, grožį, ramybę... Tokių vietų ir tokių akimirkų ieškojau Peru 2012 m. rugpjūtį. Apsilankymas pas Pacha Mamą darsyk patvirtino, kad žinios svarbu, bet to neužtenka! Tam, kad jaustum pilnatvę, visiškai išgyventum šią akimirką šioje vietovėje, turi ją įsileisti, priimti tokią, kokia ji yra, pasijusti jos dalimi: patirti ir suprasti ne tik protu, bet ir iš vidaus“, – pasakoja Giedrė Godienė.

Parodos autorė sukūrė gausybę fotografijų, tačiau labai kruopščiai atrinko tas, kurias norėjo parodyti parodoje. Ateityje iš įamžintų akimirkų Peru – stebuklų žemėje gal atsiras dar ne viena paroda. Įvairiausi personažai kraštovaizdžiuose, kuriuose persipina istorija ir dabartis, rūstus gamtos grožis ir šiandienos miesto realijos. Giedrės fotoaparatas užfiksavo skubančius miestiečius, ramiai su lamomis žingsniuojantį kampesino (kaimietį), spalvingas suvenyrų pardavėjas vėjų košiamoje perėjoje ir plaukiančiose salose, įsimylėjėlių porą romantiškoje pakrantėje ir susirūpinusią mamą su mažyliais. Tai tik dalis G. Godienės fotografijų veikėjų, perteikiančių Peru šalies savitumą. Pasak parodos autorės, jie padėjo geriau suprasti, kur buvo prisilietusi Pacha Mama.

Giedrė Godienė – geografė. Daktaro studijas paskyrė miestų kraštovaizdžio kaitai. Darbinėje veikloje yra susijusi su kraštovaizdžio apsauga, planavimu, tvarkymu, ilgus metus atstovavo Lietuvai Europos kraštovaizdžio konvenciją įgyvendinančių šalių susitikimuose.

„Fotografija man – darbo įrankis ir pomėgis. Tai galimybė giliau matyti ir išreikšti savo požiūrį, jausmus, užkonservuoti prisiminimus ir jais dalintis. Domiuosi ja jau ne pirmus metus, buvau keleto bendrų fotoparodų dalyvė. Šįsyk išdrįsau Jūsų dėmesiui pateikti pirmąją personalinę parodą“, - teigia G. Godienė.