LT | ENG

 


2017 vasario 07 Antradienis

Paroda „Skambanti keramika“ – bibliotekos erdvėse

Vasario 10 d. 16 val. Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos kuluaruose bus atidaryta paroda „Skambanti keramika“. Joje pristatomi šamoto kūriniai iš Panevėžio tarptautinių keramikos simpoziumų kolekcijos. Profesionaliosios keramikos simpoziumus jau 27 metai rengia Panevėžio miesto dailės galerija.

 

 

Skirtingų meno šakų dermė užima reikšmingą vietą kultūros istorijoje. Pagrindinės dailės kūrinio prigimtinės savybės yra forma, koloritas, ritmas, skambesys. Tai tapačios sąvokos kitų sričių meno kūrinių apibūdinimui, kurios leidžia jungtis skirtingoms estetinės išraiškos formoms ir scenarijams. Neįprastos parodinės erdvės suteikia galimybę keramikos kūriniams suskambėti kitomis natomis, sukelti daugiau asociacijų, išlaisvinti vaizduotę ir sustiprinti ir taip nemenką emocinį paveikumą. Daugelis parodos „Skambanti keramika“ kūrinių yra literatūriški ir pasakoja skirtingas, tik jam vienam būdingas istorijas. Siekis jas pristatyti kuo platesnei publikai paskatino Dailės galeriją šią parodą surengti būtent bibliotekos erdvėse.

Nepaisant darbų gausos ir skirtingos stilistikos, juos jungia vienas bendras kontekstas – Panevėžio tarptautiniai keramikos simpoziumai. Parodos eksponatai yra tik nedidelė dalis to, ką simpoziumų metu sukūrė 163 menininkai iš 35 pasaulio valstybių. Ši tarptautinė keramikos „laboratorija“ rengiama nuo 1989 metų. Simpoziumai pratęsė respublikinius seminarus, 1983 metais inicijuotus keramiko Alvydo Pakarklio. Nuo 1990 juos organizuoti ėmė Panevėžio miesto dailės galerija su jos direktore Jolanta Lebednykiene priešakyje.

Per 27 metus jau sukaupta daugiau nei 600 šamotinės keramikos kūrinių. Tokio pobūdžio šiuolaikinės keramikos kolekcija yra vienintelė Baltijos šalyse ir atspindi ne tik lokalias, bet ir tarptautines šios meno šakos tendencijas. Įspūdinga techninė bazė (iki 1380 °C temperatūros įkaistanti krosnis) ir tvirtas šamoto molis leidžia simpoziumo dalyviams sukurti ne tik įprastus keramikai kamerinius, tačiau ir didelius, atviroms lauko erdvėms pritaikytus kūrinius. Skirtingų tautybių ir kultūrų menininkams kartu praleistas laikas atveria kelius susipažinti su kitų pasaulio kraštų meno idėjomis bei filosofija.

Kolekcijoje galima išvysti garsių Australijos, Austrijos, Airijos, Baltarusijos, Danijos, Čekijos, Estijos, Graikijos, Ispanijos, Italijos, Irano, Izraelio, Japonijos, JAV, Jungtinės Karalystės, Kanados, Pietų Korėjos, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos, Meksikos, Naujosios Zelandijos, Norvegijos, Olandijos, Prancūzijos, Rumunijos, Suomijos, Švedijos, Šveicarijos, Taivano, Turkijos, Ukrainos, Vengrijos, Vokietijos keramikų darbus.

Parodoje „Skambanti keramika“ daugiausiai pristatomi lietuvių keramikų kūriniai (Valdas Aničas, Vilija Balčiūnienė, Nerutė Čiukšienė, Eugenijus Čibinskas, Valdas Pukevičius, Aldona Šaltenienė, Aldona Skudraitė). Būtent keramikams iš Lietuvos, o ypatingai iš Panevėžio, šis simpoziumas teikė išskirtines galimybes lygiuotis į garsiausius keramikos pasaulio atstovus, neatsilikti idėjomis ir techniniais sugebėjimais, tobulėti ir parodyti savo išskirtinumą. Taip pat parodoje pristatomi užsienio menininkų darbai –  Imants Klidzejs (Latvija), Sanita Mickus (Latvija), Made Evalo (Estija), Annika Teder (Estija), Rojhane Hoseini (Iranas), Rosario Guilermo Agvilar (Meksika), Lluis Soler Llambrich (Ispanija), Angeles Roca Banuls (Ispanija).