LT | ENG

 


2016 lapkričio 21 Pirmadienis

Stasio Povilaičio fotografijų paroda PORTRETAI PAGAL M.M. EILES

Lapkričio 23 d. 17 val. atidaroma Stasio Povilaičio fotografijų paroda "Portretai pagal M.M. eiles". Parodą sudaro dvi dalys: S. Povilaičio fotografijos ir žinomų poetų tekstai apie fotografiją. S. Povilaičio darbai buvo kurti literatūros festivalio "Panevėžio literatūrinė žiema" metu 2014-aisiais. Portretų jungiamąja ašimi tapo lietuvių literatūros klasiko Marcelijaus Martinaičio eilės. 

 

 

„Jungti vaizdą ir tekstą esu bandęs jau anksčiau. Taip sutapo, kad prieš porą metų literatūros festivalio „Panevėžio literatūrinė žiema“ metu atsirado ideali galimybė fotografuoti šio renginio dalyvius – Lietuvos literatūros pasaulio žmones.  Suprojektavęs eilėraštį ant ekrano, kviečiau juos atsistoti prie jo ir ramiai žiūrėti į mane.  Ant fotografuojamų veidų natūraliai atsirado įdomios Marcelijaus Martinaičio „Kukučio baladžių“ žodžių kombinacijos. Žmonių veidai pasikeitė, įgavo kitokią prasmę ir spindesį“, – pasakoja S. Povilaitis.

Pasak fotomenininko,  M. Martinaičio eiles jis pasirinkęs neatsitiktinai.

„Tai pagarba prieš trejus metus į amžinybę iškeliavusiam klasikui. Kartu tai neįžeidžia poetų, kuriuos fotografavau. „Kukučio baladės“ jau tapo lietuvių literatūros aukso fondu. Jose puikiai atskleidžiamas svarbus M. Martinaičio poezijos motyvas – senosios, archaiškosios, kaimo pasaulėjautos susidūrimas su moderniu pasauliu“, – sako S. Povilaitis.

Parodos lankytojai išvys plejadą literatūros pasaulio asmenybių: Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatus Donaldą Kajoką, Aidą Marčėną, Kęstutį Navaką, Kornelijų Platelį, taip pat panevėžietes poetes Elvyrą Pažemeckaitę, Editą Misevičiūtę, Solveigą Ska, Joaną Vigą Čiplytę ir kitus. Šalia – žinomi meno ir kultūros žmonės: literatūrologas, vertėjas, eseistas Laimantas Jonušys, poetė, menotyrininkė, parodų kuratorė Laima Kreivytė, Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos direktorė Rima Maselytė, vertėjas Steponas Kubeckas.

Vaizdo ir literatūros sąšauką parodoje pratęsia  „Panevėžio literatūrinės žiemos“ poetų tekstai apie fotografiją, jų pačių surašyti S. Povilaičio bloknoto lapeliuose.

„Fotografija yra tai, kas, nuspaudus mygtuką, man neišeina“, – viename iš jų prisipažįsta  Kornelijus Platelis.

Stasys Povilaitis – panevėžietis fotografas, Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys nuo 1989 metų. 2005-aisiais jam suteiktas meno kūrėjo statusas. Fotografas surengė personalinių parodų Lietuvoje ir užsienyje. Pelnė Lietuvos ir tarptautinių fotografijos apdovanojimų, iš jų – Panevėžio tarptautinės fotografijos bienalės „Žmogus ir miestas‘2015“ II vietos diplomas už fotografijų ciklą „Mano miesto žmonės“. 

Paroda "Portretai pagal M.M. eiles" veiks iki gruodžio 11 dienos. 

Parodos partneris – Panevėžio apskrities G.Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka.