LT | ENG

 


2015 rugpjūčio 28 Penktadienis

Algio Griškevičiaus kūrybos paroda "Sankirtų aidas"

2015 09 02 – 2015 10 04

Rugsėjo 2 d. 17 val. Dailės galerijoje atidaroma žinomo Lietuvos dailininko Algio Griškevičiaus kūrybos paroda Sankirtų aidas. Autorius pristato tapybą, fotografiją, skulptūrinius objektus.

 

„Tokios didelės apimties parodą rengiau bene prieš dešimtmetį. Taip jau nutiko, kad Panevėžys aplenkė Klaipėdą ir Šiaulius, kur paroda bus eksponuojama tik kitais metais“, – sakė dailininkas, kurio vardas ir kūriniai žinomi ne tik Lietuvos, bet ir Europos bei Amerikos meno pasaulyje.

 

 

 

Parodoje Panevėžyje pristatoma įvairialypė menininko kūryba: didelio formato tapyba, skulptūriniai objektai ir įvairių ciklų fotografijos.

 

„Itin jautrus asociatyviai mąstantis perfekcionistas, nuolatos esantis kažkur tarp juoda ir balta, tarp tragedijos ir komedijos. Teatrališkai į gyvenimą žvelgiantis metaforų kolekcininkas“, – taip A.Griškevičiaus fenomeną apibūdina dailėtyrininkė Eglė Deltuvaitė.  

 

Pasak menotyrininkės Austėjos Čepauskaitės, menininko kūrinių pasaulis ,,retransliuojamas“ humanistiniais, vertybiniais ir egzistenciniais kanalais. Nors dažnai atrodo, jog stebintis dailininko žvilgsnis pašaipūniškas, vis dėlto veikiausiai tai tik pusė tiesos. Kur kas panašiau, jog jis tvyro tarp mūsų kaip neperprantamas Čeršyro katino šypsulys“. 

 

Dailės tyrinėtojai pabrėžia A. Griškevičiaus kūrybos metaforiškumą, siurrealistinę manierą ir teatrališkumą ir vis dar ieško bendro vardiklio, apibūdinančio šio savito menininko kūrybos visumą.  

 

Tuo tarpu menininko kūriniai keliauja po pasaulį: tarptautinis fotografijos festivalis „Festival du Regard“ Paryžiuje, galerija STP Greifsvalde, Vokietijoje, Londono šiuolaikinio meno mugė „Affordable Art Fair London – Hamptead“.

 

„Mums didelė garbė, kad įspūdingame dailininko kūrinių maršrute atsirado ir Panevėžys, – sakė Panevėžio miesto dailės galerijos direktorė Jolanta Lebednykienė. – Panevėžiečiai ir viso krašto dailės gerbėjai turės puikią galimybę susipažinti su unikalaus menininko kūryba“.  

 

A. Griškevičius gimė 1954 m. Vilniuje. Vidurinę mokyklą baigė 1973-aisiais ir tais pačiais metais buvo pašauktas į kariuomenę, joje tarnavo iki 1975 metų. Nuo 1976 iki 1980 m. jis dirbo Operos ir baleto teatre dailininko padėjėju. 1980–1985 m. studijavo tapybą Vilniaus dailės institute (dabar Vilniaus dailės akademija). Nuo 1980-ųjų dešimt metų dirbo Valstybinio Jaunimo teatro vyriausiuoju dailininku-dekoratoriumi. Nuo 1990 metų – laisvas menininkas. 

Parodose A. Griškevičius dalyvauja nuo 1986 m. Surengė 60 personalinių parodų ir dalyvavo daugiau kaip 100 grupinių parodų Lietuvoje ir užsienyje. Jo darbai eksponuoti tarptautinėse parodose: Latvijoje, Laose, Tunise, Olandijoje, Vokietijoje, D. Britanijoje, Prancūzijoje, Airijoje, Lenkijoje, Rusijoje, Portugalijoje, Švedijoje, JAV, Kroatijoje, Austrijoje, Kinijoje, Belgijoje, Italijoje, Vietname, Ispanijoje, Slovakijoje, Čekijoje, Danijoje, Bulgarijoje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Kanadoje.

 

A.Griškevičiaus kūrinių yra įsigiję Lietuvos dailės muziejus, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Modernaus meno centras, Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus, Tretjakovo dailės galerija ir Jekaterinburgo vaizduojamojo meno muziejus (Rusija), Jane Voorhees Zimmerli meno muziejaus (JAV), Europos Parlamentas (Belgija), Danijos Fotografijos muziejus, privatūs kolekcininkai Lietuvoje ir užsienyje.

 

Išleistos šios A.Griškevičiaus kūrybą atspindinčios knygos:  „Tapyba. Objektai. Fotografijos” , (2004 m.), 2007 m. kalendorius ( A. Griškevičius „Zodiako ženklai“, J.Erlickas „Astrologinės prognozės”), fotografijų knyga „Mikališkių stebuklai” (2009 m.), knyga „Vilnius, upė teka apačioje" (poeto Antano A. Jonyno poezija ir Algio Griškevičiaus tapyba, 2013 m.).

 

A.Griškevičius pelnė ne vieną Lietuvos ir tarptautinį apdovanojimą. 2009 m. sidabro medalis „Caroun Photo Club“ tarptautiniame konkurse Kanadoje, 2010 m. ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medalis, 2014 m. Lietuvos Respublikos Vyriausybės Kultūros ir meno premija – tai tik keli pastarojo meto menininko įvertinimo ženklai.