LT | ENG

 


2015 balandžio 30 Ketvirtadienis

dr. Daivos Vaitkevičienės paskaita "Augalų simboliai baltų mitologijoje ir mene"

2015 m. gegužės 6 d., 17 val.

Šia paskaita Panevėžio miesto dailės galerijoje pradedamas paskaitų ciklas „Kultūros dinamika: nuo simbolio iki atvaizdo dailėje“.

Paskaitoje bus kalbama apie augalų simbolius ir jų  ryšį su žmogaus pasauliu ‒  kraštovaizdžiu,  religine praktika, apeiginiais gėrimais, gydymu, ornamentika ir t.t.

 

 „Būdamas nepaprastai gausus ir turtingas, augalų pasaulis išreiškia kultūrines idėjas, kurios susijungia į vientisą mitinį pasaulėvaizdį, atskleidžiantį simbolinius augalų, gyvūnų, žmonių ir dievų ryšius. Siekdami suprasti augalų simbolius, imame pažinti žmogaus kūrybinę vaizduotę ir baltiškų mitų filosofiją“ – sako paskaitos lektorė, mitologė, semiotikė, folkloro ir lietuvių prigimtinės kultūros tyrinėtoja, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto vyresnioji mokslo darbuotoja, humanitarinių mokslų daktarė Daiva Vaitkevičienė.

 

Lietuvių liaudies kultūra susikūrusi ant gamtos civilizacijos pagrindo. Menas – viena iš priemonių, perteikiančių Baltų pasaulėjautą. Etnologinių simbolių gausu tautodailės kūriniuose: keramikoje, papuošaluose, medžio, akmens raižiniuose, audinių, mezginių raštuose ir kt. Paskaitos dalyviai turės puikią galimybę susipažinti su mūsų kraštui būdingais simboliais, atspindėtais šiuo metu Dailės galerijoje veikiančioje Panevėžio krašto tautodailės parodoje.

 
Daiva Vaitkevičienė  2001 m. paskelbė monografiją „Ugnies metaforos: lietuvių ir latvių mitologijos studija“. 2008 m. parengė akademinį leidinį „Lietuvių užkalbėjimai: gydymo formulės“. Yra Tarptautinės folkloro naratyvų tyrinėtojų draugijos (ISFNR) bei šios draugijos Užkalbėjimų tyrimų komiteto narė.  2014 metais drauge su kitais įsteigė Prigimtinės kultūros institutą, yra nuolatinė  Prigimtinės kultūros seminaro rengėja.

Paskaitos klausytojai gaus pažymėjimus.

Bilieto kaina: 1,16 Eur  ir 0,58 Eur (4 Lt ir 2 Lt).